Hakkımızda Dediler ki


Akademisyen Görüşleri_
Prof.Dr. M. Yaşar ÖZDEN - Doğu Akdeniz Üniversitesi:
"Uzun yıllardır bilişim ve eğitim alanlarında emek harcayan birisi olarak şunu söyleyebilirim ki bütün teknolojilerin aklı onları kullananların aklı ile sınırlıdır. Teknolojiyi iyi kullanma ya da yeni teknoloji üretme insana bağlıdır. Eğer, yeni nesillerimizi küçük yaşlardan itibaren bilişim alanında üretici hale getirecek olursak, ilerik yıllarda bizim ülkemizden de uluslararası yazılımlar ve teknolojiler çıkacaktır.

Üretici bireylerin öncelik kazandığı bir çağda yaşıyoruz. Toplum olarak başarılı olmak istiyorsak, genç nesilleri, bilişim teknolojilerini kullanarak üretim yapabilecekleri becerilerle donatmalıyız. 

Bu açılardan baktığımızda, çocuklarımıza küçük yaşlardan itibaren programlama beceresi kazandırması sebebiyle, özellikle 'çocuklar için programlama' eğitimini genç nesillerin kullanması gerektiğini düşünüyorum."


Prof.Dr. Petek AŞKAR - TED Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı:
Gençlere, öğrenme, keşfetme ve üretmeyi eğlenme ile birlikte gerçekleştirme olanağı sağlayan bir platform. Teknolojiyi sadece bilgiye ulaşabilmek için  kullanma değil, onu  amacına uygun bir şekilde kullanılıyor olması buradaki eğitimlerin altı çizilmesi gereken hedeflerinden biri.

21. yüzyılda öğrencilerimizin kazanması gereken beceriler olan sorgulayıcı ve yaratıcı düşünme becerileri bu sitedeki eğitimlerde kendiliğinden ortaya çıkmaktadır. Sözünü ettiğim hedefleri somutlaştırma yönünde büyük bir emek ve birikimle  çalışan Doç.Dr. Selçuk Özdemir ve ekibi, hazırladıkları platform ile çok önemli bir hizmeti yerine getirmektedirler.

Selçuk Hocamızı bu girişiminden dolayı kutluyorum. Platformun büyümeye devam ederek sadece ülkemizin değil, diğer ülke çocuklarının da kullanmaya başlayacağı uluslararası bir proje olacağını düşünüyorum.  "


Veli Görüşleri

Bir velimiz:
"Çocuğumuzun bilgisayarda oyun dışında başka şeylerle uğraştığını gördük. Programı indirip bir şeyler yapmaya çalışıyordu sürekli. Ev çizerken çatının açısını vermede zorlandı, daha sonra çözdü."
"Halasına giderken bilgisayarını yanında götürüp 'bakın ben program yazabiliyorum, oyun yapabiliyorum' dedi. Kullanımını olumlu yönde etkiledi. Biz aslında böyle bir etkisinin olacağını beklemiyorduk ama sonuçtan mutluluk duyduk."
"Sorun çıktığında çözmeye çabalarken bilgi ve becerilerini artırdığını düşünüyorum"
"Devam etmesini isteriz. Çünkü hoşuna gidiyor."


Bir başka velimiz:
"Oğlum çok istekliydi bu eğitim konusunda. Ben de yararlı olduğunu düşünüyorum. Kendim bilgisayarla çok ilgili değilim ama bu tarz etkinliklerin yapılması gerektiğine inanıyorum."
"Evde programı yükleyerek uygulamalar yapmaya çalıştı. Övünerek ben bilgisayar programı yazabiliyorum diyordu. Önceden sadece oyun oynardı, ödevi olduğunda da araştırma yapardı. Ama bu eğitimden sonra farklı şeyler yapmaya başladı."
"Bilgi ve beceri kazanmasına katkısı olduğunu düşünüyorum. En azından üretme isteği onun için yeni bir gelişme olacak."
"Oğlumun bilgisayarı oyun ve ödev dışında böyle etkili kullanması bizi memnun ediyor."


Bir başka velimiz:
"Eğitimden çok memnun kaldık. Çocuğumda bilgisayarda bir şeyler yapabilme hevesi ve özgüveni oluştu."
"Daha önce oyunlarla haşır neşir olan bir çocuk için böyle bir eğitim elbette bilgi ve beceri kazandıracaktır."


Bir başka velimiz:
 "Eğitime başta 'acaba ne olacak?' gözüyle bakarken sonradan faydalı olduğunu hissettik. Çocuğum zaten sosyal paylaşım ortamları ve oyunlarla az ilgileniyordu. Evde biraz denetimli bilgisayar kullanım durumu var. Bu sebeple vaktini boşa harcamıyordu ama yeni bilgiler öğrenmesi elbette memnuniyet verici bir durum."
"Ergenlerin bilgisayar sıkıntısı gibi bir durum vardır, bu sebeple biz ebeveyn olarak fazla denetleme yoluna gittik. Fakat bu öğrendiklerinin onu yeni programlar üretmeye teşvik edici olacağını, bu sebeple denetim olmasa da boş vakit geçirmeyeceğine inanıyoruz."
"Bilgisayarın nasıl çalıştığını, hangi komutlarla işlemleri yaptığını bilmek onun için bir artı olacaktır."


Bir başka velimiz:
"Eğitimin faydalı olduğuna inanıyorum. Daha önce de satranç eğitimine göndermiştim. Bu tarz eğitimlerin gerekliliğine inanıyorum."
"Değişiklik belirgin derecede oldu. Programlamayla ilgili temel bilgi ve becerileri kavramış. Bilgisayarı daha bilinçli kullanıyor. Program çalışırken arka planda neler olduğunu bildikleriyle anlatmaya çalışıyor."


Bir başka velimiz:
"Eğitimin faydalı olduğunu sanıyorum. Kızım, tamamen kendi ilgi ve isteğiyle katıldı. Takibinde bulunamadım ama gördüğüm kadarıyla hep bir şeyler öğrendiğini fark ediyordum. Kendisi de gelip sürekli bunu söylüyor."
"Değişiklik olduğunu düşünüyorum. Her ders sonrası gelip ben yeni şeyler öğrendim diyordu. Evde de yaptıklarını bize gösteriyordu, diğer öğrencilerden daha hızlı, hep en önce bitirdiğini söylüyordu"
"Bu eğitimler almalarını sağlayarak önlerini açmış oluruz. Zaten bizim merak ettiğimiz bu kadar eğitimi verip bıraktınız, bundan sonra ne olacak. Çocuğum faydalı şeyler öğrendiğini hissediyor, sürekli bunu dile getiriyor ama devam etmezsek her şey eskisi gibi olur. İlerde ne yapılabilir diye de düşünmemiz gerekiyor."


Bir başka velimiz:
"Bu eğitimlerin çok faydalı olduğunu düşünüyorum. Çocuklarımızın bilgisayarı internet ve oyun aracı dışında da kullanabilmeleri için böyle eğitimlere ihtiyacımız var."
"Bilgisayar kullanımında inanın çok büyük değişiklik oldu. Biliyorsunuz çağımızın çocukları bilişim çocukları oldu. Ama bilgisayarda bir şey bildiklerini sanıyorlar, halbuki bilgileri çok az. Kullanmayı bilmek gerçek anlamda bilmek değildir, onunla yeni şeyler üretmek gerekir."
"Kesinlikle inanıyoruz, sadece eğitimin daha uzun olmasını isterdik bu bilgi ve becerinin daha fazla olabilmesi için. Öğretmenimiz oyun yazmış diye farklı bir ilgiyle geldi mesela bir gün eve. Kendisinde de aynı heves hakim şu anda. Bilgisayar becerisinin arttığını düşünüyoruz."


Bir başka velimiz:
"Çok fazla takip edemedim. Kendisinin gelip söyledikleri kadarıyla memnun kalmış. Şahsen faydalı olduğunu düşünüyorum. Kendi isteği de bunu gösteriyor zaten. Diğer derslerin üzerine bu derse girmeyi kabul etmesi zaten istekli olduğunu gösterir. Üstelik yorulmadı da, dinlenip ayrılıyordu dersten."
"Evde bilgisayarla çok fazla arası olmadığı için net bir değişiklik gördüğümü söylemem ama fikir olarak konuştuklarına bakılırsa tabi ki bilgisayarı farklı şekilde kullanmaya başladığını söyleyebilirim."
"En son bana şunu söylemişti 'anne, okulda çok uzun sürede öğrendiğim bir şeyi bu eğitimde çok kısa sürede öğrendim'. Bu sebeple mesleki bilgi ve becerisine katkısı olduğunu kesinlikle düşünüyorum."
"Bu eğitime başlarken açıkçası biraz endişeliydim ama eğitimlerde kızımın mutlu olduğunu görünce bu endişem geçti. Demek ki istekli ve faydası da var. Kızım da istediği sürece bu eğitimlere gitmesini isterim."


Bir başka velimiz:
"Bu eğitimlerin faydalı olduğuna inanıyorum ve verdiğiniz eğitimin de amacına ulaştığını düşünüyorum. Çocuğumun çok hoşuna gitti, konuyu anladığını gördüm."
"Bilgisayar kullanımı değişti. Evde kendince uygulamalar yapmaya çalışıyor. Çok hoşuna gitti. Özellikle önceden yaptığı gibi facebook, twitter gibi sosyal ortamlarda boş vakit geçirmektense bu programla bir şeyler yapmaya çalışması çok iyi."
"Özellikle 'ben bunu yaptım, bunu öğrendim' diye hevesle gelmesi bu eğitimlerin yararlı olduğunu zaten göstermektedir."
"Bu eğitimin onu sosyal ağ ortamlarında boş vakit geçirmekten uzaklaştırdığını düşünüyoruz. Bu şekilde devam edip bilgisayar becerisini geliştirmesini isteriz."


Bir başka velimiz:
"Faydalı olduğuna inanıyorum. Oğlum ..... Koleji'nde okuduğu için geçtiğimiz yaz da buna benzer olan robot kampınıza katılmıştı. Hoşuna da gittiğini düşünüyorum. Eve geldiğinde öğretmenin asistanı olduğunu, örneklerde öğretmene yardım ettiğini söyledi."
"Oyunlara fazla merakı olduğunu düşünüyorum. Dikkati çabuk dağılıyor. Bu eğitim süresince de öğrettiğiniz programı kurup çalıştırdığını gördüm ama bir yerden sonra yine oyuna başlıyor. Yine de biraz değişiklik olduğunu düşünüyorum."
"Robot kursu çok faydalı olmuştu. Bilgisayar ve elektronikle ilgili bazı terimleri daha bu yaştayken iyi kavradığını gördüm. Elbette bu tarz eğitimlerle bilgi ve becerisi gelişecektir."
"Her yeni eğitimde sanki biraz daha bilinçleniyor gibi teknoloji konusunda. Farklı konularda da bilgi sahibi olmasını isteriz."

Yükleniyor